Co přesně brání v zavádění sankcí proti ruským sportovcům?
Názorně to ukazuje příklad Reného Fasela...
Třiasedmdesátiletý Švýcar šéfoval v letech 1994-2021 Mezinárodní hokejové federaci IIHF a na závěr svého angažmá patřil k nejvýraznějším zastáncům konání mistrovství světa v Bělorusku, kde v té době docházelo k masivním protestům opozice. Jenže běloruský diktátor Alexandr Lukašenko není jediný, se kterým Fasel udržoval nebo udržuje nadstandardní vztahy.
Agentura Interfax zjistila, že René Fasel v rámci svých investic vlastní 54% podíl ve společnosti Alma Holding, která se věnuje obchodu s jablky. Společnost sídlí v ruském Abinsku v Krasnodarském kraji a zbylých 46 % vlastní firma Volga Group Agro vlastněná šéfem Kontinentální hokejové ligy a významným oligarchou patřícím do nejbližšího okolí Vladimira Putina Gennadijem Timčenkem.
Timčenka přitom může s Faselem a Putinem spojovat více než pouhý agrobyznys. Timčenko je totiž považovaný za Putinova neoficiálního pokladníka, který se mu stará o peníze ukryté právě ve Švýcarsku.
Kromě skandálního propojení Fasela s nejbližším okolím Vladimira Putina zjistil Interfax, že Fasel využívá ruský pas. Není však známo, kdy přesně se stal ruským občanem. Timčenko přitom svůj byznys s jablky spustil už v roce 2014, prý v rámci potravinové bezpečnosti Ruska.
Zdroj: Interfax