Bahrajnský reprezentant Alsadik Mikhou běžel v úterý rozběh na trati 1500 metrů, skončil osmý a do semifinále nepostoupil. V neděli se ale ukázalo, že i kdyby se mu dařilo lépe, jeho výsledky by se nejspíš do historických tabulek nezapočítaly. Den před závodem mu byl totiž odebrán vzorek krve v rámci antidopingové kontroly, jejíž výsledky pro něj nedopadly dobře.
Jednatřicetiletý Maročan, který od roku 2015 reprezentuje Bahrajn, měl během olympiády v Tokiu použít krevní transfúzi. Jedná se o takzvaný krevní doping, který je zakázaný, protože uměle zvyšuje schopnost krve dodávat do svalů více kyslíku. A zlepšuje tak sportovcův výkon.
Alsadik Mikhou nyní může požádat o další test, tedy vzorek B. V tuto chvíli byl ale prozatímně suspendován.
Dopingový stín nad nigerijskou atletikou
Nigerijská všestranná atletka Blessing Okagbareová, která se věnuje skoku do dálky, trojskoku i sprintům, byla kvůli dopingu vyloučena z tokijské olympiády v sobotu 31. července. V pátek přitom vyhrála svůj rozběh na 100 metrů a v sobotu měla běžet semifinále.
Dvaatřicetiletá Blessing Okagbareová byla pozitivně testována na zakázaný růstový hormon během mimosoutěžní kontroly ještě před olympiádou 19. července. Zkušená atletka, která v roce 2008 získala na olympijských hrách v Pekingu bronz ve skoku dalekém, tak musela Tokio předčasně opustit.
Jen o dva dny dříve bylo přitom rozhodnuto, že olympiády v Tokiu se nesmí zúčastnit deset nigerijských atletů, kteří neplnili požadavky na mimosoutěžní kontroly. AUI (Athletics Integrity Unit), která vznikla v roce 2017 a má na starosti boj proti dopingu v atletice, rozhodla, že těmto atletům nebude umožněn start.
Z Her byl vyloučen také keňský sprinter Mark Otieno Odhiambo, který chtěl světu ukázat, že Keňa dokáže vychovat nejen špičkové vytrvalce, ale také sprintery. Bohužel pro něj byl ale pozitivně testován na zakázanou látku a jeho start na 100 metrů se vůbec nekonal. Odhiambo ale svoji vinu odmítá a už požádal o odebrání vzorku B.