V článku BBC vypovídalo několik afghánských hráček kriketu, které pod falešnou identitou popsaly, jaká je jejich aktuální situace po převzetí moci Tálibánem. Mnoho reprezentantek se nyní ukrývá, protože se bojí reakce radikálního hnutí. Tálibán už po hráčkách národního kriketového týmu začal v Kábulu pátrat.
„Žádná žena hrající kriket nebo jiný sport není nyní v bezpečí. Situace v Kábulu je hodně zlá,“ popsala jedna z hráček. „Máme skupinu na WhatsAppu a každou noc mluvíme o našich problémech a sdílíme plány na to, co bychom měly udělat. Všechny jsme zoufalé.“
Asel, jak je hráčka vypovídající pro BBC v článku nazvána, téměř nevyšla z domu od chvíle, kdy Tálibán vstoupil v polovině srpna do Kábulu. Jednu z hráček prý Tálibán vypátral a vyhrožoval jí, že pokud se znovu pokusí hrát kriket, vrátí se a zabijí ji.
Vzestup a pád kriketu v Afghánistánu
Kriket zažil v Afghánistánu v posledních 20 letech až pohádkový vzestup popularity. V roce 2020, ještě za vlády Tálibánu, zrušilo vládnoucí hnutí zákaz tohoto sportu. Samozřejmě pouze pro muže. O rok později byl afghánský kriket přijat do mezinárodní kriketové federace, a poté, co Tálibán v roce 2001 padl, začal naplno vzkvétat.
Z počátku se jednalo jen o mužský kriket, který svého vrcholu dosáhl v roce 2015, kdy se národní tým kvalifikoval na mistrovství světa. Z některých hráčů se staly mezinárodní sportovní hvězdy.
První ženský národní tým vznikl v Afghánistánu až v roce 2010, od začátku se ale potýkal s odporem. Afghánský kriketový svaz v prvních letech po založení národního týmu bránil v jeho startech na mezinárodních akcích. Vždy se odvolával na to, že obdržel hrozby od Tálibánu. Když ale v roce 2012 vyjel národní tým žen na mezinárodní turnaj do Tádžikistánu, vyhrál ho.
O dva roky později byl ovšem národní ženský tým rozpuštěn, opět s odvoláním na hrozby radikálního hnutí Tálibán. Hráčky nadále trénovaly a hrály v provizorních podmínkách po celé zemi. Čas od času funkcionáři svolili k pořádání turnaje pro ženy, ale vždy za přísných pravidel. Ta například zakazovala hráčkám projevovat jakékoliv emoce při hře, nesměly se radovat, nesměly se povzbuzovat.
Afghánským hráčkám nakonec pomohl vzestup mužského národního týmu, který byl stále úspěšnější na mezinárodní scéně. A protože mezinárodní kriketová federace na té nejvyšší úrovni požaduje po svých členech, aby měli také ženský národní tým, 25 hráček dostalo v listopadu 2020 smlouvy a ženskému kriketu se v Afghánistánu začalo blýskat na lepší časy. Ty ale bohužel utnul odchod americké armády ze země a převzetí moci Tálibánem. Nyní hráčky nebojují na hřišti o sportovní úspěchy, ale o svoji vlastní budoucnost.